Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 2-3 του Ηρακλή

Σημαντική νίκη σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που επικράτησε μέσα στη Μίκρα, με 3-2 επί του Ηρακλή.

Οι Θρακιώτες κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 στα σετ (22-25 & 21-25), αλλά δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το παιχνίδι στις επόμενες δύο ευκαιρίες που είχαν και έτσι ο «γηραιός» πήγε το ματς στο τάι μπρέικ. Αρχικά μείωσε με 25-17 και στη συνέχεια ισοφάρισε με 25-23. Ωστόσο, ο Εθνικός που είχε τους Φόγιερ, Μιγιαήλοβιτς και Τουράνιανιν οι οποίοι σημείωσαν 18, 21 & 16 πόντους αντίστοιχα, έδειξε την ανωτερότητα του στο 5ο σετ επικρατώντας εύκολα με 15-7.

Σημαντική απουσία κατά τη διάρκεια του αγώνα για τον Εθνικό ο Κιόσης που είχε ένα πρόβλημα με το πόδι του και δεν έπαιξε στα τελευταία δύο σετ.

Συνθέσεις:

Ηρακλής: Πέντσεφ, Γάτσης, Παλέντζας, Στίγγας, Εφραιμίδης, Πίζα,  λ-Παπαδημητρίου

Αλλαγές: Μαυροβουνιώτης, Στεφανίδης.

Εθνικός:  Κασαμπαλής, Τουράνιανιν, Φόγιερ, Γκιλέν, Κιόσης, Μιγιαϊλοβιτς,  λ-Δαρίδης

Αλλαγές: Ίλιτς, Τσέλιος, Βλαχόπουλος.