3-2 η Ορεστιάδα τον Παναθηναϊκο

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η Ορεστιάδα και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Οι ακρίτες παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ με πρωταγωνιστές τους Μίλιτς, Χήρα, Αμπουίλα κατάφεραν να νικήσουν με 3-2 και να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα στην παρθενική παρουσία στον πάγκο του Πλάμεν Κριστόφ. Ωστόσο, το κοουτσάρισμα το έκανε ο Στέλιος Κεμανετζής καθώς δεν εκδόθηκε η άδεια στον Κριστόφ.

Ο Παναθηναϊκός όπως και στον αγώνα με τον Φοίνικα Σύρου στην Κυψέλη την προηγούμενη αγωνιστική, παρουσίασε δύο πρόσωπα. Προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά μετά το 3ο σετ η επίθεση του έπεσε στο 20% και δεν υπήρχε ο παίκτης να τελειώνει τις δύσκολες φάσεις.

Αυτή τη φορά πιέστηκε από το πολύ καλό σερβίς της Ορεστιάδας αλλά κυρίως από το φοβερό μπλοκ των Μίλιτς, Χήρα που ήταν πραγματικά εντυπωσιακοί. Μάλιστα ο Μίλιτς στο 11-8 του 5ου σετ μάτωσε το χέρι του από το μπλοκ και χρειάστηκε τις πρώτες βοήθειες.

Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, η Ορεστιάδα ξέφυγε με 19-17, αλλά οι πράσινοι απάντησαν με μίνι σερί 3-0 με δύο άσσους του Λεόν και ένα λάθος των γηπεδούχων για το 22-20. Ο Μίλις μείωσε αλλά έχασε και το σερβίς για το 23-21 και το σετ τελείωσε με δύο μπλοκ των Πανταλέων – Γουίντσον και Πανταλέων – Σιμεόνοφ πάνω σε Βουκασίνοβιτς και Γκούσταφσον αντίστοιχα.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερη υποδοχή, ήταν πιο αποτελεσματικός και με πιο σταθερή υποδοχή είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους και έκανε το 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ άρχισε η αντεπίθεση της Ορεστιάδας η οποία άρχισε να ρισκάρει στο σερβίς και να σταματάει με μπλοκ τις επιθέσεις των Γουίντσον, Σιμεόνοφ. Ο Μίλιτς και ο Χήρας έκαναν το καλύτερο τους παιχνίδι, ενώ και ο Αμπουίλα άρχισε να κάνει τη διαφορά όταν οι συμπαίκτες του βελτίωσαν την υποδοχή. Η Ορεστιαδα ξέφυγε 14-11 και 19-15 και εκεί έκανε σερί 4-0 κάνοντας το 23-15.

Η ισοφάριση

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου η Ορεστιάδα με τον εκπληκτικό Μίλιτς και την άνοδο των Ριζόπουλου, Βουκασίνοβιτς έφτασε στο 22-18. Με σερί 4-0 από τα σερβίς του Κανέλλου που πήρε και έναν άσσο ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 22-22, ενώ στο 23-23 χρεώθηκε πιαστό ο Πανταλέων (24-23) ενώ το σετ τελείωσε 25-23 με μπλοκ του Χήρα στον Σιμεόνοφ κάνοντας το 2-2 σετ.

Σερί 4-0 στο τάι μπρέικ

Η ισοφάριση έδωσε ανέβασε το ηθικό των παικτών της Ορεστιάδας που με ηγέτη τον Αμπουίλα και λίγα λάθη στην τελική προσπάθεια μπήκαν πιο αποφασισμένοι απέναντι στον Παναθηναϊκό που δεν είχε τον παίκτη που θα τελείωνε τις επιθέσεις. Η Ορεστιάδα προηγήθηκε 2-0 και 6-4, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 7-7. Εκεί έγινε το καθοριστικό σερί με 4-0 για την Ορεστιάδα από το χαμένο σερβίς του Σιμεόνοφ, το μπλοκ των Ριζόπουλου – Μίλιτς σε Γουίντσον, την άουτ επίθεση του Σιμεόνοφ και το απ΄ευθείας πέρασμα του Αμπουίλα για το 11-7. Η διαφορά διατηρήθηκε και με με το χαμένο σερβίς του Λεόν ο Παναθηναϊκός συμπλήρωσε 7 λάθη στο τάι μπρέικ και η Ορεστιάδα πανηγύρισε τη δίκαιη νίκη της.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Τσεπκινλής

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 21-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 22-25
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-17
4ο σετ: 8-4, 15-16, 21-18, 25-23
5ο σετ: 5-3, , 7-7, 11-7, 15-09Τα σετ: 3-2 (21-25, 22-25, 25-17, 25-23, 15-09) σε 125΄

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 8 άσσους, 63 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.
Πηγή:volleyleague.gr