«Κοινωνία, Οικονομία, Περιβάλλον και Βιώσιμη Ανάπτυξη» το θέμα του 4ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Ιστορίας και Πολιτισμού της Ορεστιάδας που διεξαχθεί διαδικτυακά από τις  14 έως τις 16 Μαΐου 2021. 

Πρόεδρος Οργανωτικής Επιτροπής: Καθηγητής Ευάγγελος Μανωλάς

Αναλυτικά το πρόγραμμα : 

Παρασκευή 14 Μαΐου 2021

10:00 -11:00 Χαιρετισμοί

11:00-11:30 Διάλειμμα

Εκπαίδευση Ι 11:30-12:30

11:30-11:40: Ευδοκία Σταφίδα, Μαθηματικά και Μουσική: Υλοποίηση ενός πολιτιστικού προγράμματος στο 1ο ΓΕΛ Ορεστιάδας

11:40-11:50: Πασχαλίνα Σίσκου και Αγγελική Ηλιοπούλου, Υλοποίηση περιβαλλοντικού προγράμματος «Ο κύκλος του νερού» στο Δημοτικό Σχολείο Νέας Βύσσας

11:50-12:00: Ευάγγελος Μανωλάς και Σπυρίδων Γαλατσίδας, Διδακτική της Περιβαλλοντικής Επιστήμης: Αξιολόγηση της επίδοσης μεταπτυχιακών φοιτητών στη χρήση μοντέλων βιωματικής μάθησης

12:00-12:10: Φωτεινή Μπαντούδη και Δημήτριος Κεφάλας, Απόψεις μαθητών για το περιβάλλον στον αστικό και περιφερειακό ιστό του Δήμου Ορεστιάδας: Η περίπτωση του 1ου Γυμνασίου Ορεστιάδας και του Γυμνασίου Ριζίων

12:10-12:30: Συζήτηση

12:30-13:30

12:30-12:40: Μαρία Βεργέτη και Αγνή Λ. Καραγιάννη, Εκπαιδευτικές πρακτικές στο σύγχρονο αειφόρο σχολείο

12:40-12:50: Πασχαλίνα Σίσκου, 1ο Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας-Κυρίλλειο: Από το χθες στο σήμερα

 12:50-13:00: Δημήτριος Τσάμογλου, Η βορειότερη σχολική μονάδα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα: Γυμνάσιο-Λύκειο Δικαίων

13:00-13:10: Μαρία Μιχαήλ, Νηπιαγωγείο Νέας Βύσσας: Υλοποίηση ενός προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

13:10-13:30: Συζήτηση

13:30-15:00 Διάλειμμα

Εκπαίδευση ΙΙ 15:00-16:00

15:00-15:10: Σιδερή Γ. Λεύκελη και Χρήστος Μουταφίδης, Δημοτικό Σχολείο Ριζίων: Χρήση της μεθόδου project σε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

15:10-15:20: Ανδρέας Παλεράς, Χρυσούλα Σαββοπούλου και Ιωάννης Ψημμένος, 1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας: Υλοποίηση ενός προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για το ποδήλατο μέσα και έξω από την πόλη

15:20-15:30: Βασιλική Κουκούμη, Ένα σχέδιο μαθήματος στο μάθημα της Ιστορίας στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση: Η εγκατάσταση των προσφύγων στη Νέα Ορεστιάδα στα χρόνια του Μεσοπολέμου

15:30-15:40: Μαρία Μιντσίδου, Διαθεματική προσέγγιση μάθησης μέσω περιεχομένου (CLIL): Η περίπτωση του 3ου Γυμνασίου Ορεστιάδας

15:40-16:00: Συζήτηση

16:00-17:00

16:00-16:10: Ιωάννης Ψημμένος, Εκπαίδευση STEM: Μια καινοτόμος μέθοδος σε σχολεία της Ορεστιάδας

16:10-16:20: Δημήτριος Βουρνέλης και Άννα Εσκή, Μελετώντας τον μύλο των Πετρωτών: Μια βιωματική προσέγγιση στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας – Ευγενίδειο

16:20-16:30: Βασιλική Μουχταρίδου και Δήμητρα Παρασχίδου, Οι παιδικοί σταθμοί του Δήμου Ορεστιάδας

16:30-16:40: Ευδοκία Σταφίδα, Η Μαθηματική Εκπαίδευση μέσα από το υλικό της Ιστορικής Βιβλιοθήκης του Φιλεκπαιδευτικού Συλλόγου Αδριανουπόλεως

16:40-17:00 Συζήτηση

17:00-18:00 Διάλειμμα

Ιστορία Ι

18:00-19:20

18:00-18:10: Μαρία Μπαρμπούδη, Νεοχώρι

18:10-18:20: Νίκη Καλαϊτζόγλου και Νεκταρία-Άννα Σαρδάνη, Νέα Βύσσα 18:20-18:30: Διαμαντής Μυρτσίδης, Το μουσείο των Καραθεοδωρή στη Νέα

Βύσσα

18:30-18:40: Κωνσταντίνος Β. Δημουλάς, Ευριπίδης Κ. Δημουλάς, Έλλη Κ. Βέλιου, Θεοδώρα Ευ. Παπαδημητρίου, Χριστίνα-Χρυσάνθη Φ. Βαμβούρη – Δημάκη, Νικόλαος Γ. Βερβέρας, Χρήστος Σ. Αυγερινίδης, Δημήτριος Γ. Λιόβας, Χρήστος N. Πολύζος, Πιθανολογία περί της εντελώς άγνωστης (έως τώρα) ονοματοδοσίας των θρακών Οδρυσών

18:40-18:50: Ιωάννης Μ. Κούζας, Ορεστιάδα: Από την πόλη των μυθικών χρόνων στην πόλη του σήμερα

18:50-19:20 Συζήτηση

Ιστορία ΙΙ

09:00-10:00

Σάββατο 15 Μαΐου 2021

09:00-09:10: Κωνσταντίνος Β. Δημουλάς, Ευριπίδης Κ. Δημουλάς, Έλλη Κ. Βέλιου, Θεοδώρα Ευ. Παπαδημητρίου, Νικόλαος Γ. Βερβέρας, Χρήστος Σ. Αυγερινίδης, Ανθή Ευ. Βαχτσεβάνου, Δημήτριος Γ. Λιόβας, Χρήστος N. Πολύζος, Το Ορμένιον, πέρασμα του Αιήτου και του (διώκτη του) Άρμενου, από την Ορέστεια Θρακική

09:10-09:20: Γεώργιος Ρυζιώτης, 1821 στην Αδριανούπολη: Η επανάσταση που δεν έγινε….αλλά είχε θύματα!

09:20-09:30: Δημήτριος Κιηγμάς, Η συμμετοχή των Αδριανουπολιτών στην Ελληνική Επανάσταση του 1821

09:30-09:40: Ελένη Πλακωτή, Άγιος Κύριλλος και Πολύκαρπος Βαρβάκης: Η ζωή και η προσφορά τους

09:40-10:00 Συζήτηση

Διαβάστε ακόμη  Νέο Διοικητικό Συμβούλιο στον Δικηγορικό Σύλλογο Αλεξανδρούπολης

10:00-11:00

10:00-10:10: Αικατερίνη Γώγογλου, Η ιστορία του χωριού Κέραμος στο Νομό Έβρου μέσα από μαρτυρίες των κατοίκων

10:10-10:20: Δημήτριος Γκεντσίδης, Επαγγελματίες και επαγγέλματα: Από την Αδριανούπολη στη Νέα Ορεστιάδα

10:20-10:30: Αλτικολάτση Ελένη, Η ιστορία της Δημοτικής Ραδιοτηλεόρασης Ορεστιάδας

10:30-10:40: Βασιλική Ι. Κούζα και Ιωάννης Μ. Κούζας, Το Βασίλειο των Οδρυσών από την κλασσική εποχή έως τη Ρωμαϊκή κατάκτηση

10:40-11:00 Συζήτηση

11:00-11:30: Διάλειμμα

Ιστορία ΙΙΙ

11:30-12:20

11:30-11:40: Βασιλεία Πασχαλίδου, Πλάτη

11:40-11:50: Κωνσταντινιά Πετρίδου, Η Νέα Ορεστιάδα στη Γερμανική Κατοχή

11:50-12:00: Σταυρούλα Χαραλαμποπούλου, Ορεστιαδίτες Ήρωες του Β ́ Παγκοσμίου Πολέμου

12:00-12:20 Συζήτηση

12:20-13:10

12:30-12:40: Σταματούλα Πασχαλίδου, Καστανιές

 12:20-12:30: Χριστίνα-Χρυσάνθη Φ. Βαμβούρη –Δημάκη, Πτυχές της ιστορίας της

 Νέας Ορεστιάδας από την ίδρυσή της μέχρι το 1950, όπως αποκαλύπτονται από

 τον ελληνικό Τύπο

12:40-12:50: Αθανάσιος Αν. Γεωργίσης, Δήμαρχοι και Κοινοτάρχες: Από την Αδριανούπολη του Χθες στην Ορεστιάδα του Σήμερα

12:50-13:10: Συζήτηση

13:10-15:00 Διάλειμμα

Βιογραφία

15:00-16:00

15:00-15:10: Ελένη Μπεντέζη, Εμμανουήλ Δουλάς 15:10-15:20: Ευθυμία Καλεντζίδου, Δημήτρης Βραχιόλογλου 15:20-15:30: Δημήτριος Μόκαλης, Κωνσταντίνος Κουρτίδης

15:30-15:40: Μαρία Δημητριάδου, Χρόνης Αηδονίδης

15:40-16:00 Συζήτηση

16:00-17:00

16:00-16:10: Παναγιώτης Π. Γεωργίου, Πλάτη και Κόμαρα: Βιώματα, παραδόσεις και γενεαλογία της οικογένειας Γεωργίου

16:10-16:20: Ιωάννα Βασιλειάδου, Η ιστορία της Οικογένειας Βασιλειάδη μέσα από την ταραχώδη ιστορία της Ανατολικής Θράκης

16:20-16:30: Νίκη Καράλη, Άκης Τσονίδης 16:30-16:50 Συζήτηση

16:50-18:00 Διάλειμμα

Φυσικό Περιβάλλον-Γεωργία 18:00-19:10

18:00-18:10: Μαρία Φουρνομίτη και Μαρία Αγγελακούδη, Το αγρόκτημα του Τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης

18:10-18:20: Φανή Α. Δομπάζη, Κλεοπάτρα Π. Κωστοπούλου, Χρήστος Γ. Μπουγιουκλής και Ελισάβετ Ι. Μπουφίδου, Δασικές πυρκαγιές στο Νομό Έβρου την εικοσαετία 2000-2019

18:20-18:30: Χρυσοβαλάντου Αντωνοπούλου και Χρήστος Χατζησαββίδης, Οι επιπτώσεις του παγετού και η παγοπροστασία στη δενδροκομία

18:30-18:40: Χριστίνα Κατράκου και Παναγιώτης Γεωργίου,

γεωργικά εργαλεία στο Δήμο Ορεστιάδας ως ιστορική και πολιτιστική

 κληρονομιά

 18:40-18:50: Στυλιανός Ταμπάκης, Παρασκευή Καρανικόλα, Σωτηρία Ραλούση και Ζωή Ταμπάκη

18:50-19:20 Συζήτηση

Σύλλογοι – Συνεταιρισμοί

11:00-11:45

Κυριακή 16 Μαΐου 2021

, Η μετακίνηση των μαθητών Λυκείου και η μετάβασή τους από

Τα παραδοσιακά

  οικολογικά σε μη οικολογικά μέσα μεταφοράς

  11:00-11:10: Ιωάννα Τσιακιρούδη, Ευαγγελία Ζηλιασκοπούλου και Ευγενία Χατζηδημητρίου, Λύκειο των Ελληνίδων Ορεστιάδας

11:10-11:20: Παναγιώτης Γκουντινούδης και Σταυρούλα Παπαχατζίδου,

Συνεταιρισμός Γυναικών Τριγώνου «Γαία»: Οι Θρακιώτισσες παράγουν Θρακιώτικα Προϊόντα

11:20-11:30: Αιμιλία Λεμπέση και Αποστόλης Μανώλης, Περιπατητικός και Φυσιολατρικός Όμιλος Πενταλόφου Νομού Έβρου «Δρυμός»

11:30-11:50 Συζήτηση

11:50-12:00 Διάλειμμα

Θρησκεία – Εκκλησίες 12:00-12:45

12:00-12:10: Κλεοπάτρα Π. Κωστοπούλου και Χρήστος Γ. Μπουγιουκλής, Στοιχεία Αρχιτεκτονικής και Αισθητικής του κελύφους και περιβάλλοντος χώρου των Ιερών Ναών της Νέας Ορεστιάδας

12:10-12:20: Αθανάσιος Αν. Γεωργίσης, Σύναξις των Εν Αδριανουπόλει Διαλαμψάντων Αγίων

12:20-12:30: Σοφία Μελισσανίδου, Ιερός Ναός Παμμεγίστων Ταξιαρχών Ορεστιάδας

12:30-12:50 Συζήτηση

Έθιμα – Παράδοση – Χορός

17:00-17:50

17:00-17:10: Χρυσούλα Παρουσίδου, Οι Γκαγκαβούζηδες της Οινόης

17:10-17:20: Σταυρούλα Παπαχατζίδου, Δημιουργώντας μάσκες από χασέδες την περίοδο της πανδημίας: Μία συγκινητική πράξη από τις γυναίκες του Βορείου Έβρου με υλικά συναισθηματικής αξίας

17:20-17:30: Μαρία Βεργέτη και Κυριακή Καρατζούνη, Συλλογική ταυτότητα και πολιτισμός: Από την Ανατολική Ρωμυλία στην Ορεστιάδα

17:30-17:50: Συζήτηση

17:50-18:40

17:50-18:00: Ολμπασάλη Βασιλική, Οι Γκαγκαβούζηδες του Νομού Έβρου: Η πορεία διαμόρφωσης και μετεξέλιξης του περιεχομένου μιας συλλογικής ταυτότητας

18:00-18:10: Ελένη Φιλιππίδου, Η παράδοση εξελίσσεται; Το παράδειγμα του Συρτού χορού στη Νέα Βύσσα Έβρου

18:10-18:20: Δημήτριος Σπανός, Μουσικοί Εκπρόσωποι του Βορείου Έβρου στη Θρακιώτικη Δισκογραφία

Online: https://teams.microsoft.com/l/meetup- join/19%3ameeting_YTRjYTU2NjMtOTdmYS00YjNmLThlMTctY2JkZjMxMWY1YTZh%40thread

.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%228035113d-c2cd-41bd-b069- 0815370690c7%22%2c%22Oid%22%3a%22e325d149-cabe-4a7c-957f- 303779d82bc3%22%7d