Αήττητος Άθλος “κούρσεψε” με ιστορική νίκη το “Πειρατικό” στο α’ φετινό ματς της Ορεστιάδας

Με επιτυχία εγκαινίασε τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη Volleyleague ο Άθλος Ορεστιάδας, που με την ιστορική του νίκη 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10) επί του Φοίνικα Σύρου, συνεχίζει αήττητος την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα

Ωστόσο για ένα ακόμη ματς ο χαμένος βαθμός αφήνει μια… γλυκόπικρη γεύση, καθώς σε 4ο συνεχόμενο παιχνίδι επί ελληνικού εδάφους (Λιγκ Καπ «Ν. Σαμαράς» & Volleyleague) οι αθλητές μας μετά το εντυπωσιακό τους προβάδισμα 2-0 δεν καταφέρνουν να «τελειώσουν» τον αντίπαλο, αδικώντας τον εαυτό και την σπουδαία προσπάθειά τους.

Για ένα λοιπόν ακόμη παιχνίδι ο Άθλος Ορεστιάδας εμφάνισε δύο πρόσωπα. Όντας καλύτερος σε όλους τομείς προηγήθηκε με τη συμπαράσταση του κόσμου του 2-0 σετ. Στη συνέχεια ο Φοίνικας Σύρου πίεσε με το σερβίς του, εκμεταλλεύτηκε τα σκαμπανεβάσματα της απόδοσης των γηπεδούχων και με «πρώτο βιολί» επιθετικά τον Ασπιώτη, έφερε το ματς στα ίσα 2-2. Στο 5ο σετ όμως η παρέα του Ρενάν Μπουιάτι σημαδεύοντας στο σερβίς τον Γκόμεζ, κυριάρχησε εύκολα με 3-2 σετ, συνδυάζοντας το φετινό εντός έδρας ποδαρικό με την πρώτη νίκη του Άθλου σε 5 συνολικά αναμετρήσεις κόντρα στους «Περατές».

Στο 1ο σετ με το Ρενάν να «πυροβολεί» σε επίθεση και σερβίς με δύο άσους ο Άθλος ξέφυγε με 5-1 και με λάθη αντιπάλων, 8-3. Ο Μπέικ με επίθεση πίσω από τα 3 μέτρα διπλασίασε τη διαφορά 12-6 για τους Εβρίτες, που παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων διατήρησαν με δυο συνεχόμενους πόντους του Ρίστιτς τη διαφορά στο +6 , 18-12. Το καλό σερβίς του «Συριανού» Μπράιαν και η αποτελεσματική λειτουργία του μπλοκ – άμυνα έφεραν το Φοίνικα με κόντρα επίθεση στο 19-16.  Εκατέρωθεν χαμένα σερβίς διατήρησαν τη διαφορά στους 3 πόντους 22-19. Από ένα ακόμη λάθος σερβίς ο Άθλος έφτασε στο 24-21 για να κερδίσουν οι ακρίτες με 25-22 το 1ο σετ από πλασέ του Ρίστιτς.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας με μπλοκ των Μπαρμπούνη-Μπράιαν προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι 1-2, αλλά στη συνέχεια με πιεστικό σερβίς του Μπέικ και καλοστημένο μπλοκ ο Άθλος προσπέρασε με 9-6. Κακές επιλογές και άστοχές επιθέσεις των γηπεδούχων έφεραν με επίθεση του Ασπιώτη σε απόσταση αναπνοής τους Συριανούς, 11-10.  Αποτελεσματικό μπλοκ και νησιώτικα λάθη έδωσαν ξανά ανάσα 3 πόντων στον Άθλο Ορεστιάδας 16-13. Μετά από μπαράζ λαθών και το ροκάνισμα της διαφοράς στον πόντο, ο Φοίνικας ισοφάρισε 18-18, αλλά και πάλι ο Άθλος με πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο «γίγαντα» και επί μέρους σερί πόντων 3-0, έφτασε στο 21-18. Άσος του Ρίστις έκανε το 23-20 για να φτάσουν οι ακρίτες μέσα σε ενθουσιασμό από την κερκίδα, στο 2-0 σετ με 25-21 από άστοχη επίθεση του Μπράιαν.

Στο 3ο σετ ο Άθλος με τον Ρενάν ασταμάτητο μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το ματς και με ανεβασμένο μπλοκ πήρε κεφάλι από νωρίς 5-2. Άσος του Γκόμεζ και πόντος του Μπαρμπούνη έφερν τους Πειρατές στα ίσα, 5-5. Λάθη επί λαθών και από τις δύο ομάδες έφεραν με κόντρα επίθεση του Ασπιώτη μπροστά το Φοίνικα με 7-8 και 11-14 από σερι λάθη του Ρίστιτς, που έδωσε τη θέση του στον Μποζίδη. Καλό σερβίς από Γκόμεζ και εκτελέσεις του Ασπιώτη έφεραν τους Συριανούς στο +8, 12-20 με τον Άθλο να βρίσκεται σε σύγχυση. Έτσι ο Φοίνικας με την ψυχολογία στα ύψη και με αποτελεσματικό τον Ασπιώτη «έγραψε» το 22-14 για να φτάσει μετά από δύο χαμένα σετ μπολ στην κατάκτηση του σετ 25-18 από άστοχο σέρβις του Μπέικ.

Στο 4ο σετ ο Φοίνικας έδειξε αποφασισμένος να συνεχίσει την αντεπίθεση παίρνοντας προβάδισμα με 6-10 και 10-14. Ο Άθλος δεν τα παράτησε με σερί πόντους του Μπέικ και επίθεση του Ρενάν μείωσε σε 14-16. Με άσο του Ρενάν ο Άθλος έριξε τη διαφορά μετά από ώρα στους δύο πόντους, 19-21 αλλά ο πολύ καλός σήμερα Άκης Ασπιώτης έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων ισοφαρίζοντας με δύο άσους και 19-25 σε 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 3-3, καθώς ο Άθλος με επίθεση του Ράμος και άσο του Μπέικ ξέφυγε 5-3. Με το τακτικό σερβίς του Σόρα στον Γκόμεζ και καλό μπλοκ από Ρίστιτς έγινε το 8-6 και στη συνέχεια με Ρεναν και Αλεξάκη ο Άθλος εκτόξευσε τη διαφορά στο +5, 10-5. Νέο Καλό σερβίς του Ρίστιτς δυσκόλεψε την αντίπαλη υποδοχή και με καλό μπλοκ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 13-6 για να πανηγυρίσουν έξαλλα με 15-10 και 3-2 σετ τη δεύτερη συνεχόμενη φετινή νίκη και παρθενική στην ιστορία του συλλόγου επί του Φοίνικα Σύρου σε 5 αναμετρήσεις με τους «Πειρατές».

Κορυφαίοι του Άθλου ήταν ο Μπουιάτι, Μπέικ, ενώ σημαντική συμβολή στη νίκη είχαν επίσης οι Σόρρα και  Αλεξάκης στο 5ο σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-21

3ο σετ: 7-8, 12-16, 13-21, 18-25

4ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-6, 15-10

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 10 άσσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10) σε 117΄

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Σιτιγκόι): Μπουιάτι 31π. (25/41επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Αλεξάκης 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 7 (3/4επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σόρρα 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 18 (12/31επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 78%υπ., 44%αρ.), Ρίστιτς 15 (12/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 37%αρ.) / Συναδινός (λ.- 65%υπ., 35%αρ.), Μποζίδης Β.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάκα 5π. (2/2επ., 3 μπλοκ, 60%υπ., 20%αρ.), Μπράιαν 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 22 (19/37επ., 3 άσσοι), Μάια Γκόμεζ 13 (10/21επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 44%υπ., 15%αρ.), Γαλιώτος, Μπαρμπούνης 10 (8/24π., 2 μπλοκ, 48%υπ., 29%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. – 53%υπ., 41%αρ.), Κουτσομύτης, Σωνάκης (λ), Μανωλάκης 3 (1/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

Φωτό: Σταμάτης Γκροζούδης

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Κριστιάν Σιτιγκόι δήλωσε: «Ξανά η ίδια ιστορία… Η νίκη είναι νίκη, αυτό μετράει και το ευχάριστο είναι πως πήραμε τους δύο βαθμούς. Υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε, αλλά θα προσπαθήσουμε. Όπως είδαμε και στα ματς με Πήγασο και Καλαμάτα, παίζουμε πολύ καλά για δύο σετ, μετά κερδίζαμε 17-10 και χάσαμε το σετ. Αυτό συνέβη ξανά και ξανά και μιλάμε πλέον για δύναμη της συγκέντρωσης, αφού κάπου χάνουμε το μυαλό μας. Χάσαμε σήμερα και άλλο σημαντικό βαθμό, θα προσπαθήσουμε από εδώ και πέρα να κερδίσουμε τα επόμενα παιχνίδια, αλλάζοντας αυτό που φταίει».

Αναφερόμενος με τα επικείμενα ματς κόντρα σε Ολυμπιακό (εκτός) και Παναθηναϊκό (εντός) ο τεχνικός του Άθλου δήλωσε: «Θα προπονηθούμε σωστά και θα πάμε να παίξουμε το παιχνίδι μας. Οι παίκτες θα πρέπει να αποδείξουν ότι έχουν μέταλλο, ψυχή και καρδιά, να δείξουν ότι αξίζουν που βρίσκονται σε αυτή τη θέση και σε αυτή την ομάδα. Ξέρουμε πως αν δεν παίξεις καλά με αυτές τις ομάδες δεν έχεις καμία τύχη. Εμείς θα ακολουθήσουμε το πρόγραμμά μας με σκληρή προπόνηση μέσα στην εβδομάδα».

Ο κεντρικός του Άθλου Νίκος Αλεξάκης είπε: «Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά, Στη συνέχεια έπεσε η απόδοσή μας, οι αντίπαλοι μας πίεσαν στο σερβίς και ίσως τους υποτιμήσαμε λίγο, αφού χαλαρώσαμε. Ευτυχώς στο ται μπρέικ κερδίσαμε 3-2. Η νίκη είναι νίκη, πήραμε 2 πάρα πολύ πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια και προχωράμε. Ακολουθούν δύσκολα ματς με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό».