Απαντήσεις σε όσα ακούστηκαν το προηγούμενο διάστημα για σκοπιμότητες (ακόμα και πρώτα βήματα ιδιωτικοποίησης) σχετικά με τη δωρεά ΜΚΟ, έδωσε ο πρόεδρος της ΔΕΥΑΑ Βαγγέλης Μυτιληνός, μιλώντας στον Δημήτρη Κολιό στον maximum fm 93,6.
Ο πρόεδρος της ΔΕΥΑΑ τόνισε ότι δεν υπήρχε κανένας λόγος νομικά για να πάει η σύμβαση για τη δωρεά στο δημοτικό συμβούλιο αλλά η δημοτική αρχή αποφάσισε να το κάνει γιατί πρέπει οι δημοτικοί σύμβουλοι να είναι ενημερωμένοι. “Δεν πήγαμε τη δωρεά για υποχρεωτική ψήφιση στο δημοτικό συμβούλιο. Το πήγαμε για ενημέρωση. Κάναμε 7 μήνες να καταλήξουμε στη συμφωνία για τη σύμβαση. Την απόφαση αποδοχής παίρνει το Δ.Σ της ΔΕΥΑΑ” είπε μεταξύ άλλων.
“Η δωρεά είναι η μοναδική που γίνεται για τέτοιο έργο. Θα γίνει ανύψωση του φράγματος και θα εξοικονομήσουμε πάνω από 1εκ κυβικά νερού. Η χρονιά ήταν χάλια από πλευράς εξοικονόμησης υδάτων. Έχει να κάνει υπερχείλιση το φράγμα σχεδόν 1 χρόνο.” τόνισε.
Σχετικά με σχόλια για απουσία του επομένου προέδρου της ΔΕΥΑΑ κ. Ουζουνίδη και του Αντιδημάρχου Οικονομικών κ. Παντελίδη από τη σχετική συζήτηση στο Δημοτικό Συμβούλιο, ο κ. Μυτιληνός είπε ότι κάποιοι προσπαθούν να δημιουργήσουν θέμα εκεί που δεν υπάρχει. “Δεν υπάρχει καμία πονηριά. Τα δημοτικά συμβούλια διαρκούν πάνω από 3 ώρες συνήθως, συχνά αν πρέπει να βρεθούμε σε άλλη δουλειά ή έχουμε κάποια υποχρέωση μπορεί να μην παραβρεθούμε σε κάποιο συγκεκριμένο θέμα.” απάντησε ο πρόεδρος της ΔΕΥΑΑ.
Τέλος αναφορικά με φόβους που έχουν εκφραστεί ότι η δωρεά αυτή μπορεί να είναι η αρχή μιας προσπάθειας ιδιωτικοποίησης του νερού, ο πρόεδρος της επιχείρησης ύδρευσης του Δήμου Αλεξανδρούπολης, επανέλαβε ότι το νερό δεν ιδιωτικοποίειται. “Ως δημοτική αρχή είμαστε λάτρεις του φθηνού νερού. Μας ενδιαφέρει το καλό του δημότη” συμπλήρωσε.