Μέχρι τα τέλη του έτους αναμένεται να γίνουν πράξη οι εξαγγελίες της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων αναφορικά με την τοποθέτηση σε τελωνεία της χώρας, συμπεριλαμβανομένου του τελωνείου των Κήπων, συσκευών X-RAYS, που θα συμβάλλουν σημαντικά στον καλύτερο έλεγχο των διακινούμενων φορτίων.
Όπως είχε αναφέρει από τον Έβρο ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, Γιώργος Πιτσιλής «φιλοδοξούμε ως τα τέλη του έτους να έχουμε καταστήσει πλήρως λειτουργικά τα τέσσερα πρώτα X-RAYS».
Στην κατεύθυνση της προετοιμασίας για την τοποθέτηση των μηχανημάτων, διεξήχθη διαγωνισμός για την ανάθεση των απαραίτητων υπηρεσιών συντήρησης για το υπόλοιπο του 2017, αλλά και για το 2018. Στους Κήπους το έργο της μηνιαίας συντήρησης της συσκευής αναλαμβάνει εταιρεία με έδρα την Αθήνα.