Αντιπροσωπεία της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Ανατ. Μακεδονίας – Θράκης (ΠΕΔ ΑΜΘ) με επικεφαλής τον Πρόεδρο της Ένωσης, δήμαρχο Ορεστιάδας Βασίλη Μαυρίδη, συμμετείχε στις 17-18 Φεβρουαρίου, σε διεθνές συνέδριο στη Σόφια με θέμα «Η εδαφική διασυνοριακή συνεργασία στη Ν.Α Ευρώπη, η θεσμική κατοχύρωση και ο ρόλος των οικονομικών κινήτρων».
Στο συνέδριο συμμετείχαν 200 εκπρόσωποι 80 φορέων από την Ελλάδα, τη Βουλγαρία και τη Σερβία και στα συμπεράσματα του αναδείχθηκε ο ρόλος της Αυτοδιοίκησης, των πανεπιστημίων, των επιμελητηρίων και των φορέων της κοινωνίας των πολιτών στην αντιμετώπιση κοινών προκλήσεων, κοινωνικών, αναπτυξιακών και περιβαλλοντικών.
![](https://evrosonline.gr/wp-content/uploads/2023/02/ΣΟΦΙΑ2-1024x768.jpg)
Στην αντιπροσωπεία της ΠΕΔ ΑΜΘ, πλην του προέδρου Β. Μαυρίδη, συμμετείχαν δήμαρχοι και μέλη του δ.σ όπως, ο δήμαρχος Σουφλίου Π. Καλακίκος και οι δημοτικοί σύμβουλοι Π. Πατσουρίδης (Διδυμοτείχου), Απ. Δαβής (Σουφλίου) και Στ. Ηλιόπουλος (Δράμας).