Συνεχίζει το αήττητο σερί του στο βόλεϊ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης!

Οι συνήθειες λένε ότι δύσκολα κόβονται και η ομάδα volley του Εθνικού το επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της, φτάνοντας κόντρα στον Μακεδονικό, στις εννιά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου, αν και πιέστηκαν σε κάποια σημεία από τους φιλοξενούμενους, κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 3-1.

Το πρώτο σετ ήταν μονόλογος του Εθνικού, με τους γηπεδούχους να έχουν σε όλη τη διάρκεια του σετ, απόσταση ασφαλείας. Τα αλάνθαστα σερβίς του Μακεδονικού και κάποια αβίαστα λάθη του Εθνικού, έφεραν το 22-25. Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, ωστόσο ο Εθνικός ήταν αυτός που έδειξε πως δεν είναι διατεθειμένος να χάσει άλλο σετ. Τα μπλοκ από τον Καβαρατζή, οι επιθέσεις του Δημητριάδη και τα σερβίς του Μπουφίδη, έδωσαν ξανά απόσταση ασφαλείας στον Εθνικό, νικώντας με 25-16.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Εθνικού μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ, με τον Κωνσταντινίδη να είναι αλάνθαστος στις υποδοχές και τους Στοιλούδη-Ανδρεάδη να δίνουν λύσεις, η διαφορά μεγάλωσε και δόθηκε η ευκαιρία στον κόουτς Ανδραβίζο να δώσει χρόνο συμμετοχής στους Μπατίλη, Καραπιπέρη, Κεσκίνη, Κοντοστάθη και Ποιμενίδη, που μπήκαν ως αλλαγές.

ΤΑ ΣΕΤ 1ο: 9-4, 12-8, 18-10, 25-13 2ο: 6-4, 11-11, 18-14, 22-25 3ο: 6-5, 15-11, 18-14, 25-16 4ο: 6-1, 12-5, 18-6, 25-14

Επαιξαν οι: Δημητριάδης, Καβαρατζής, Στοιλούδης, Μπουφίδης, Καψαλιάρης, Ανδρεάδης και Κωνσταντινίδης (libero). Αλλαγές: Κεσκίνης, Μπατίλης, Κοντοστάθης, Καραπιπέρης και Ποιμενίδης.

Κοπή βασιλόπιτας λίγο πριν από τον αγώνα…

Λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα, η ομάδα έκοψε την καθιερωμένη της βασιλόπιτα, με τους Άρη Ανδρεάδη και Νίκο Ποιμενίδη να είναι οι τυχεροί, που κέρδισαν έναν σταυρό από το κατάστημα Mond Jewels και μία συνεδρεία σπα από το ξενοδοχείο Grecotel.

Το παρών έδωσε και ο πρόεδρος του Εθνικού, Αυγερινός Μεσινέζης ο οποίος εμφανώς ικανοποιημένος από τη φετινή πορεία της ομάδας ευχήθηκε: «Καλή χρονιά με υγεία και χωρίς τραυματισμούς». Ενώ δήλωσε προς την ομάδα ότι «Σας στηρίζουμε και είμαστε περίφανοι για την μέχρι τώρα πορεία σας στο πρωτάθλημα. Είστε εξαιρετικοί. Είμαστε εδώ για ό,τι χρειαστείτε.»