Μεγάλης διάρκειας ομιλία έκανε κατά το κλείσιμο των εργασιών του 6ου Περιφερειακού Συμβουλίου για την ανάπτυξη στην Κομοτηνή, ο Περιφερειάρχης Χρήστος Μέτιος.
Ο κόσμος μετά από περίπου 20 λεπτά ομιλίας και καθώς στην κατάμεστη αίθουσα του Chris & Eve αναμένονταν η ομιλία του Πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα, άρχισε να διακόπτει τον κ. Μέτιο με χειροκροτήματα, αφού πρώτα στο χώρο είχαν γίνει πηγαδάκια συζήτησης και υπήρχε “θόρυβος”.
Αρχικά ο Περιφερειάρχης απόρησε με το χειροκρότημα λέγοντας “δε τελείωσα” ενώ λίγο αργότερα όταν τα χειροκροτήματα επαναλήφθηκαν ήταν πια ξεκάθαρο ότι ήταν χειροκροτήματα δυσαρέσκειας.
“Είδατε όμως ότι δεν ακούτε;” είπε αντιδρώντας ο κ.Μέτιος και συνέχισε κανονικά την ομιλία του. Μάλιστα σε κάποια σημεία που άσκησε κριτική στην κυβέρνηση οι αποδοκιμασίες επαναλήφθηκαν όμως κλείνοντας ο κ. Μέτιος ανέφερε ότι έχει άριστη συνεργασία με τον κ. Χαρίτση και ότι τα όποια παράπονα εκφράζει δε τα εκφράζει κομματικά καθώς τα ίδια είπε και στον κ. Κυριάκο Μητσοτάκη. Η αναφορά του ονόματος του κ. Μητσοτάκη στην αίθουσα προκάλεσε μια ακόμα αποδοκιμασία δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα…αμηχανίας. Λίγα λεπτά αργότερα ο Πρωθυπουργός παίρνοντας το λόγο είπε ότι “δε πειράζει που ο Περιφερειάρχης μακρηγόρησε, γι αυτό άλλωστε είμαστε εδώ για να ακούσουμε την τοπική αυτοδιοίκηση”.