Ορεστιάδα:Με χρυσό μετάλλιο επέστρεψε από το Βερολίνο ο Τηλέμαχος Πανταζίδης

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα πρόσθιο στην κατηγορία του (Sb9), πραγματοποιώντας παράλληλα και νέο ατομικό ρεκόρ με 1.41:16, κατέλαβε στους Διεθνείς Αγώνες Κολύμβησης του Βερολίνου, ο 12χρονος Τηλέμαχος Πανταζίδης του Αθλητικού Συλλόγου ΑμεΑ «ΚΟΤΙΝΟΣ» και του Κολυμβητικού Συλλόγου «ΝΗΡΕΑΣ» Ν. Ορεστιάδας.
Ο Τηλέμαχος με καταγωγή από το Σάκο του δήμου Ορεστιάδας, αναχώρησε, την προηγούμενη Κυριακή, για το Βερολίνο όπου διεξήχθησαν οι αγώνες από τις 9 έως τις 12 Ιουνίου, μαζί με τριμελή αποστολή του «Κότινος» και συνοδευόμενος από τον προπονητή του Γιάννη Μιρμιγκίδη και τον πατέρα του , Κώστα Πανταζίδη. Ο 12χρονος αφού αξιολογήθηκε από την Παγκόσμια Παραολυμπιακή Επιτροπή Κολύμβησης λαμβάνοντας ιδιαίτερα θετικά σχόλια , κατά την πρώτη ημέρα διεξαγωγής των αγώνων διαγωνίστηκε στα 200μ. ελεύθερο όπου και πέρασε στον youth B-final του αγωνίσματος, καταλαμβάνοντας την 10η θέση σε open κατάταξη κατηγοριών – ηλικιών ενώ σημειώνεται ότι ήταν ο νεαρότερος σε ηλικία αθλητής του τελικού. Επίσης κατέλαβε και την 5η θέση σε open αγωνιστική κατηγορία και στο δικό του ηλικιακό group (2003-2004), στα 100 μ. ελεύθερο . Σήμερα στις 6 το απόγευμα στο δημοτικό κολυμβητήριο θα πραγματοποιηθεί τελετή βράβευσής του, συνολικά για τις επιτυχίες του στους αγώνες του Βερολίνου.

Πηγή: ΕΡΤ Ορεστιάδας
Σύνταξη:Δήμητρα Παρασκευοπούλου