Πρώτη φετινή νίκη και με ανατροπή ο Άθλος, που έχασε “δικό” του 3ποντο

Με ένα σημαντικό διπλό 2-3 (25-21, 21-25, 28-26, 12-15) και μάλιστα με ανατροπή μέσα στην Καλαμάτα, που θα τονώσει την ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague o Άθλος Ορεστιάδας

Η ομάδα του Κριστιάν Σιτιγκόϊ, που για δεύτερη φορά μέσα σε μία εβδομάδα κέρδισε την σκληροτράχηλη νεοφώτιστη Α.Ο Καλαμάτα ‘ 80 στη ρουλέτα του τάι μπρέικ, χωρίς να αποφύγει τα πολλά λάθη, για άλλη μία φορά είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και αποτελεσματικό μπλοκ που της απέφερε 17 πόντους. Ωστόσο, όπως και πριν από μία εβδομάδα αδίκησε για άλλη μια φορά τον εαυτό της, καθώς  μπορούσε να φύγει από το γυμναστήριο Παραλίας της μεσσηνιακής έδρας και με ατόφιο τρίποντο, αφού στο 4ο σετ προηγήθηκε με 10-17 και 21-23. Τοπ σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ρενάν με 28π , άλλους 15π πρόσθεσε ο Μπέικ, ενώ… σχεδόν αλάνθαστος με 7 πόντους ήταν ο Νίκος Αλεξάκης, που κέρδισε κατά κράτος σε μια ακόμη μονομαχία τον μικρότερό του αδελφό, Αλέξανδρο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Άθλος με μονοδιάστατη ανάπτυξη και προβλέψιμο παιχνίδι από τον Καναδό πασαδόρο Σόρα, βρέθηκε να χάνει με 1-0, σετ. Στο β’ σετ το ανεβασμένο μπλοκ και η πιο ενεργή συμμετοχή των κεντρικών μας στο ματς έφεραν σε συνδυασμό με λάθη των γηπεδούχων την ισοφάριση 1-1.  Στη συνέχεια η ομάδας μας, περιορίζοντας τα δικά της λάθη, με σταθερότητα στο μπλοκ και αποτελεσματικότητα στην επίθεση έβαλε με 1-2 σετ τις βάσεις για την ανατροπή. Μία ανατροπή που θα μπορούσε να είχε ολοκληρωθεί στο 4ο σετ, όταν η ομάδα μας προηγήθηκε με 10-17 και 21-23. Τελικά η Καλαμάτα εκμεταλλευόμενη το παρολίγον… σεμινάριο αυτοχειρίας του Άθλου ισοφάρισε σε 2-2 και όπως και στα προκριματικά του League Cup της Ορεστιάδας, έστειλε το ματς στο 5ο σετ, το οποίο η ομάδα του Άθλου κέρδισε στις λεπτομέρειες.

Στο κατάμεστο και ανακαινισμένο Δημοτικό Γυμναστήριο Καλαμάτας ο Άθλος προηγήθηκε 6-8, με επίθεση του Ρενάν και μπλοκ του Ρίστιτς στον Οκάμπο. Η διαφορά αυτή συντηρήθηκε με το καλό σερβίς και άσο του Μπέικ 13-15, αλλά η Καλαμάτα αντέδρασε και εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη των φιλοξενούμενων προσπέρασε με ένα σερί 5-0, 18-15. Ο άσος του Σόρα, μείωσε προσωρινά στον πόντο 20-19, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με ένα νέο σερί ξέφυγαν με 22-19 αλλά τα λάθος σερβίς των Αλεξάκη και Μπουιάτι, συνολικά 12 στο α’ σετ, έδωσαν με 25-21 το προβάδισμα 1-0 σετ στους γηπεδούχους.

Μάχη έγινε και στο β’ σετ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 14-14, αλλά την Καλαμάτα να φτάνει στο 16-14. Με επι μέρους σερί 0-3 ο Άθλος πέρασε μπροστά με 16-17, Διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ έφεραν μπροστα την ομάδα μας με 19-21 για να φτάσει από το καλό σερβίς και δύο άσους του Αλεξάκη με 20-25 στην ισοφάριση, 1-1 σετ.

Στο γ’ σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο 8-8, 12-12 με τον Άθλο από το καλό σερβίς του Μπέικ και την εκτελεστική δεινότητα του Ρενάν να ξεφεύγει 12-14. Μπλοκ του Αλεξάκη αύξησετη διαφορα σε 15-19 και 16-21. Ο τεχνικός της Καλαμάτας, Π. Ντάκουρης με αλεπάλληλες αλλαγές προσπάθησε να ανακατέψει τηντράπουλα, αλλά η ποιότητα του Ρενάν και το λάθος σερβίς του Γουέστ έφεραν το α’ σετ μπολ του Άθλου με τον Ρίστιτς να δίνει με 20-25 προβάδισμα 1-2 σετ στην ομάδα μας και παράλληλα τον πρώτο της κερδισμένο βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 4ο σετ όπλο το μπλοκ και γενικά καλή ψυχολογία ο Άθλος μπήκε δυνατά με προβάδισμα 5-1 και έδειχνε πως θα φύγει με το τρίποντο, ειδικά όταν με τους δύο άσσους του Μπέικ και έναν του Ράμος εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 13-5 και μετέπειτα 10-17.  Κι όμως ο αγώνας δεν είχε τελειώσει. Η Καλαμάτα σταδιακά επανήλθε. Με το σερβίς του Οκάμπο σε μεγάλο ρίσκο και τους Λυκούρεση, Δαλακούρα να κερδίζουν διαδοχικούς πόντους η Καλαμάτα έκανε σερί 6-0 και μείωσε 16-17. Το ματς πήρε φωτιά, ο Άθλος έκανε διαδοχικά λάθη και το ματς έγινε ντέρμπι μέχρι το 23-23. Ο Μπουιτάτι έκανε το 24-23 για την ομάδα μας, αλλά ο Οκάμπο ήταν σε μεγάλη βραδιά και έσβησε τρεις φορές το προβάδισμα των ακριτών ισοφαρίζοντας 26-26. Ο Οκάμπο πάλι με επίθεση και ο Γουέστ με μπλοκ έκαναν το 28-26 ισοφαρίζοντας 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 5ο σετ. Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο πόντο μέχρι το 9-9. Ο Οκάμπο έπαιζε μόνος του απέναντι σε όλο τον Άθλο μέχρι που ο Γουέστ έχασε το σερβίς και ο Αργεντίνος διαγώνιος έκανε το πρώτο του λάθος στο 5ο σετ δίνοντας αέρα +2 (11-9) στους ακρίτες. Τελικά με δύο νέα λάθη του Οκάμπο (χαμένο σερβίς και λάθος επίθεση) ο αγώνας έληξε 15-12 και 3-2 σετ για τον Άθλο, που έχασε απόψε στην Καλαμάτα την ευκαιρία να ξεκινήσει το πρωτάθλημα με ένα εντυπωσιακό τρίποντο.

Η αποστολή του Άθλου θα επιστρέψει σήμερα το βράδι στην Ορεστιάδα.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κριστιάν Σιτιγκόϊ (Προπονητής Άθλου Ορεστιάδας): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι όπως περιμέναμε! Ξεκινήσαμε δυνατά, καταφέραμε να προηγηθούμε με 1-2, αλλά στο 4ο σετ μετά το 11-17 έγιναν απίστευτα λάθη και μία κατακόρυφη «βουτιά» της απόδοσής μας. Λάθη ερασιτεχνικού επιπέδου, τα οποία παραλίγο να μας στοιχίσουν την ήττα. Κακές στιγμές που συμβαίνουν εδώ και καιρό για 5η ίσως και 6η φορά με τα ίδια προβλήματα. Κανονικά λοιπόν θα έπρεπε να κερδίσουμε τον αγώνα με 1-3 σετ, αλλά όπως περίμενα, ο αντίπαλός μας για άλλη μια φορά το πάλεψε μέχρι τέλους.Αν λοιπόν δεν γίνουμε πιο σκληροί και δεν κάνουμε ένα ακόμη βήμα μπροστά στην αυτοπεποίθηση, τότε θα έχουμε πρόβλημα. Και θα δούμε συχνά φέτος τέτοια παιχνίδια, αφού όπως έχω πει όλες οι ομάδες θα μάχονται αφού είναι σχεδόν στο ίδιο επίπεδο και το τελικό αποτέλεσμα θα κρίνεται από την ημέρα και την κατάσταση της κάθε ομάδας. Εμείς στο τέλος κρατάμε ότι κερδίσαμε δύο σημαντικούς εκτός έδρας βαθμούς απέναντι σε μία σημαντική ομάδα, καθώς εκτιμώ ότι πολλές ομάδες θα αντιμετωπίσουν προβλήματα εδώ στην Καλαμάτα».

Σωτήρης Συναδινός (λίμπερο Άθλου Ορεστιάδας): «Ξέραμε ότι θα ήταν παιχνίδι με ένταση, ειδικά από την στιγμή που παίζαμε στην έδρα της Καλαμάτας. Η ομάδα μας έχει κάποια κενά σημεία που είδαμε και στο Λιγκ Καπ. Προσπαθούμε να τα βελτιώσουμε μέχρι να τα διορθώσουμε. Παρόλα αυτά, πήραμε τη πρώτη μας νίκη στο πρωτάθλημα, έστω με 3-2. Το βλέπουμε θετικά και ξεκινάμε δυναμικά τη σεζόν. Στο πρωτάθλημα μας μπορούμε να δούμε πράγματα που δεν περιμένεις. Οι ομάδες από το 4 μέχρι το 9 είναι σχεδόν ισάξιες και όλες θα παλέψουν να φτάσουν όσο πιο ψηλά στη βαθμολογία».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεράνιος, Παρατηρητής: Κοσμάς, Σπίνας, Γραμματεία: Αρμακόλλα.