Θανατηφόρο τροχαίο συνέβη το απόγευμα της Κυριακής, στη διασταύρωση του Ζυγού στο δρόμο της Εθνικής Οδού Ξάνθης – Κομοτηνής.
Πιο συγκεκριμένα Ι.Χ αυτοκίνητο πέρασε στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας και με μια τρελή πορεία συγκρούστηκε με άλλο Ι.Χ αυτοκίνητο.
Στο σημείο έσπευσε ασθενοφόρο καθώς και η Αστυνομία και απεγκλώβισαν χωρίς τις αισθήσεις του τον ένα από τους δυο οδηγούς. Ο οδηγός του Ι.Χ αυτοκινήτου μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Ξάνθης, όπου και διαπιστώθηκε ο θάνατος του, η συνεπιβάτης και σύζυγός του θανόντος φέρει πιο ελαφρά τραύματα. Ο οδηγός του άλλου αυτοκινήτου που ενεπλάκη στο θανατηφόρο τροχαίο, νοσηλεύεται βαριά τραυματισμένος και σε κρίσιμη κατάσταση.