![](https://evrosonline.gr/wp-content/uploads/2022/01/CF9AC4D6-1649-4003-AFCF-775C5606F555-1024x576.jpeg)
Με σύνθημα και αίτημα “Ζητάμε τη θωράκιση και όχι τη διάλυση του Έβρου” πραγματοποιείται αυτή την ώρα η κινητοποίηση στο Τυχερό Σουφλίου.
Βασική διεκδίκηση των κατοίκων να λειτουργήσει ξανά και κανονικά το περιφερειακό ιατρείο Τυχερού , να επιστρέψει στη θέση του ο γιατρός του Περ. Ιατρείου ώστε να εξυπηρετούνται οι πολίτες και οι ασθενείς της περιοχής.
Η αποψίλωση, υποβάθμιση και το κλείσιμο των δημοσίων δομών εντείνει το μαρασμό της περιοχής και λειτουργεί ως αντικίνητρο για κάθε αναπτυξιακή ελπίδα.
Παρόντες στην κινητοποίηση, ο Δήμαρχος Σουφλίου κ. Καλακίκος, μέλη του δημοτικού συμβουλίου Σουφλίου, ο αντιδήμαρχος Τυχερού κ. Δαρούσης και πλήθος κατοίκων.
Επίσης οι κάτοικοι του Τυχερού αποφάσισαν να συμμετέχουν και στις κινητοποιήσεις κατά των σχεδιασμών της Κυβέρνησης Μητσοτάκη, για την επέκταση του ΚΥΤ Φυλακίου.
![](https://evrosonline.gr/wp-content/uploads/2022/01/A88B7A0F-3FD8-4B42-923C-DDE4CA7E8915-1024x768.jpeg)