Ο Άθλος “έσπασε” με ανατροπή 3-2 στην Πολίχνη την κακή παράδοση με τον Πήγασο

Έπειτα από 5 αγωνιστικές στη Volleyleague τα χαμόγελα επέστρεψαν στον Άθλο Ορεστιάδας

Στο φινάλε της 7ης αγωνιστικής η ομάδα μας με μια φοβερή ανατροπή, «έσπασε» τελικά με 2-3 (26-28, 25-11, 25-20, 17-25, 10-15) την κακοδαιμονία της κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης και πανηγύρισε μέσα στην Πολίχνη μία τεράστια βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη, παρθενική κόντρα στους Θεσσαλονικείς! Τοπ σκόρερ της αναμέτρησης με 24 πόντους αναδείχθηκε ο Βραζιλιάνος άσος μας, Ρενάν Μπουιάτι.

Σε ένα ντέρμπι…ακατάλληλο για καρδιακούς, με όμορφες φάσεις, εκπληκτικές άμυνες και συνεχείς εναλλαγές σε σκορ και συναισθήματα, οι αθλητές του Κριστιάν Τσιτιγκόι, παρά τα “σκαμπανεβάσματα” στην απόδοσή τους, έδειξαν στο κλειστό «Αλέξανδρος Νικολαϊδης» τελικά ότι ήθελαν τη νίκη περισσότερο από τους αντιπάλους τους. Καταθέτοντας στο ταραφλεξ κάθε ικμάδα από τα ψυχικά και πνευματικά αποθέματα που είχαν, μετά από 3 αγώνες σε μόλις 7 μέρες, οι παίκτες μας κατάφεραν με μία αποφασιστική εμφάνιση στα δύο τελευταία σετ, αν και έχαναν με 2-1 σετ, να «γυρίσουν» το ματς και να φύγουν από την Πολίχνη με το 3ο τους φετινό δίποντο στο πρωτάθλημα.

Με «αιχμή του δόρατος» τον Βραζιλιάνο Ρενάν ο Άθλος Ορεστιάδας προηγήθηκε με 5-8, αλλά στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς με ανεβασμένο μπλοκ και πιεστικό σερβίς κατάφεραν με ένα επιμέρους σερί πόντων 4-0 να προσπεράσουν με 13-12. Με μπλοκ του Κωνσταντινίδη στον Κανέλλο, η ομάδα μας πήρε κεφάλι 15-16. Μετά από δύο επιτυχημένα video chek ο Πήγασος προηγήθηκε με 19-18. Από λάθος του Σόρα ο Πήγασος ξέφυγε με 23-21.  Άουτ σερβίς του Άθλου έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον Πήγασο, αλλά νέο λάθος των γηπεδούχων έφερε το 24-24. Ο Ρίστιτς με έξυπνο πέρασμα «απάντησε» φέρνοντας τον Άθλο σε σετ μπολ, 23-24, το οποίο «έσβησε»  όμως ο Καπτεναίδης με μπλοκ άουτ. Το δεύτερο σετ μπολ του Άθλου το κέρδισε ο Ρενάν 25-26, αλλά ένα ακόμη χαμένο σερβίς έφερε και πάλι το σκορ στα ίσα, 26-26. Ο Μπέικ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα μας, 27-26 που με άστοχη επίθεση του Αρμενάκη κατέκτησε τελικά το σετ με 26-28.

Στο β’ σετ ο Πήγασος,  μπήκε δυνατά προηγήθηκε από δικά μας λάθη, 8-3 και με την αυτοσυγκέντρωση να έχει χαθεί από τους αθλητές μας, οι γηπεδούχοι δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα μετά το 12-3 και 21-6 ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-11.

Στο 3ο σετ ο Πήγασος προηγήθηκε με 8-5, από δύο άουτ επιθέσεις των γηπεδούχων η ομάδα μας ισοφάρισε προσωρινά σε 14-14, αλλά μετά το 18-17 η ομάδα της Πολίχνης με αποτελεσματικές επιθέσεις «άνοιξε την ψαλίδα» της διαφοράς στο +4, 21-17 για να πάρει τελικά με 25-20, προβάδισμα 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Άθλος, με πασαδόρο τον Π. Μποζίδη προηγήθηκε 8-5, ο Πήγασος έκανε το 11-10, αλλά το καλό σερβίς με 3 άσους του Μπέικ έδωσε σημαντικό προβάδισμα με ένα σερί 7-0 στην ομάδα μας, 17-11. Παρά τα λάθη μας, που σκόρπισαν προσωρινά ελπίδες στους γηπεδούχους, ο Ρενάν με εντυπωσιακό μπλοκ στον Κανέλλο και άουτ επίθεση Τζιουμάκα διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας με 22-16 για να ισοφαρίσει η ομάδα μας με 25-17, 2-2 σετ και να στείλει το ματς στο ται μπρέικ.

Μεγάλη μάχη στο 5ο σετ με τον Πήγασο να εκμεταλλεύεται τα χαμένα σερβίς του Άθλου, ενώ στο 6-5 ο Μπέικ στην προσπάθεια για άμυνα, τραυματίστηκε ελαφρώς ευτυχώς στα πλευρά, αλλά συνέχισε το ματς. Με «πέναλτι» στο φιλέ ο Κωνσταντινίδης έδωσε οριακό προβάδισμα στην ομάδα μας, που μετά από ώρα ξέφυγε με +2, 10-8 με επίθεση του Ρενάν. Τα καθοριστικά μπλοκ του Μπέικ ανέβασαν τη διάφορά στο +3, 13-10 για να «σφραγίσει» ο Ρίστιτς, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, τη μεγάλη ανατροπή και την παρθενική νίκη του Άθλου 2-3 σετ επί του Πήγασου Πολίχνης με 15-10.

Με τη σημερινή νίκη ο Άθλος Ορεστιάδας έφτασε τους 6 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση της κατάταξης.

Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης. προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (26-28, 25-11, 25-20, 17-25, 10-15)

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτιγκόι): Μπουιάτι 24 (23/43 επ., 1 μπλοκ), Ράμος 10 (2/4 επ., 8 μπλοκ), Σόρα 1 (1/2 επ.), Μπέικ 15 (9/24 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 63% υπ. – 42% άριστες), Ρίστιτς 16 (16/30 επ., 56% υπ. – 25% άριστες), Κωνσταντινίδης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 62% υπ. – 33% άριστες), Μποζίδης Π 2(1/1 επ., 1 άσος).

Δηλώσεις

Κριστιάν Τσιτιγκόϊ (Προπονητής Άθλου Ορεστιάδας): «Κάθε φορά η ίδια ιστορία… Θα μπορούσαμε αντί να είμαστε ευχαριστημένοι όπως τώρα, να χάναμε και να είμαστε λυπημένοι. Παίξαμε πολύ καλά στην αρχή, δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό, βρήκαμε λύσεις σε κάποια προβλήματα και ξαφνικά πάλι η τακτική μας χάθηκε, δεν είχαμε «καθαρό» μυαλό και δεν ανταποκρινόμασταν όπως έπρεπε στο παιχνίδι. Κάποιες φορές όλα αυτά μέχρι τώρα δεν καταφέραμε να τα ξεπεράσουμε, το πετύχαμε όμως σήμερα. Η σημερινή νίκη είναι σημαντική γιατί, μετά από τα παιχνίδια με τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, έχουμε μπροστά μας αντιπάλους στα μέτρα μας, από τους οποίους μπορούμε να κερδίσουμε πολύτιμους πόντους. Το πρωτάθλημα, όπως έχω πει,  είναι μικρό και σύντομο και δεν σου δίνεται η ευκαιρία σε πολλά παιχνίδια να πάρεις βαθμούς. Τώρα επιτέλους θα πρέπει με Κηφισιά, Καλαμάτα και Σύρο να αρχίζουμε να συλλέγουμε βαθμούς. Αυτός είναι ο στόχος μας…»

Παναγιώτης Μποζίδης (πασαδόρος Άθλου Ορεστιάδας): «Συγχαρητήρια στα παιδιά, έγινε ένα ματς δυνατό και κουραστικό. Παρόλο που πήραμε το ‘α σετ, συνεχίσαμε άσχημα, αλλά στη συνέχεια δείξαμε ότι θέλουμε το παιχνίδι, ότι αξίζουμε και το διεκδικήσαμε έως το τέλος. Αυτή νίκη είναι πάρα πολύ σημαντική, μας δίνει μια μεγάλη ανάσα, τώρα έχουμε ρεπό και θα προετοιμαστούμε καλύτερα, για να δούμε τι έφταιξε, αν και γνωρίζουμε… Δεν πήγαμε καλά στην υποδοχή, σίγουρα κάναμε πάρα πολλά λάθη και νομίζω πως πρέπει να βελτιώσουμε λίγο το παιχνίδι μας στο μπλοκ-άμυνα».