![](https://evrosonline.gr/wp-content/uploads/2021/05/FF62C079-6D5A-41C9-8EC7-4C360FE557B8-1024x576.jpeg)
Ένα ζευγάρι με παραδοσιακές θρακιώτικες στολές σε μέγεθος μινιατούρας επέλεξαν να κάνουν δώρο στην Πρόεδρο της Δημοκρατίας, το ζεύγος Τοπαλούδη .
Δυο κούκλες, έναν άνδρας και μια γυναίκα με παραδοσιακές Θρακιώτες στολές που δημιούργησε και επιμελήθηκε ο δάσκαλος παραδοσιακών χορών , Γιώργος Τοπαλίδης .
Ο Γιώργος Τοπαλίδης ασχολείται πολλά χρόνια με την παραδοσιακή ενδυμασία όχι μόνο της Θράκης αλλά και όλης της χώρας . Λάτρης της παράδοσης, ράβει και κεντάει φορεσιές σε φυσικό αλλά και κουκλίστικο μέγεθος.
Δυο από τις κούκλες του, ενθύμιο πλέον στο Προεδρικό Μέγαρο, με πρωτοβουλία της οικογένειας Τοπαλούδη.
![](https://evrosonline.gr/wp-content/uploads/2021/05/204FB7D5-E7EC-4EC9-B70D-0191A79CF894.jpeg)