Προ των πυλών είναι η 3η γιορτή ζεο-παραδοσιακών φυτών στον Άβαντα, με τους κατοίκους της περιοχής να συμμετέχουν ήδη σε εθελοντικές μεταφυτεύσεις παραδοσιακών φυτών.
Την εκδήλωση διοργανώνουν ο Περιβαλλοντικός, πολιτιστικός και επιμορφωτικός σύλλογος Άβαντα και ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων δημοτικού σχολείου και νηπιαγωγείου της περιοχής υπό την αιγίδα του δήμου Αλεξανδρούπολης.
Δείτε παρακάτω φωτογραφίες από τους κατοίκους να συμμετέχουν στις εθελοντικές μεταφυτεύσεις:
H περσινή αφίσα της εκδήλωσης:
![](https://alexpoli.gr/wp-content/uploads/2019/04/2i-giorti-zeo-paradosiakon-fyton-avanta.jpg)